Masaż Shantala – prosty sposób na poprawę samopoczucia Twojego dziecka

dziecko1Na początku kilka słów o pochodzeniu masażu Shantala. Masaż Shantala to starożytna technika wywodząca się z tradycji i wiary Indii. W kulturę indyjską wpisane jest masowanie dziecka niemalże od momentu narodzin. Prekursorem masażu w Europie jest francuski położnik Frederique Leboyer, który zafascynował się masowaniem dzieci podczas swojego pobytu w Indiach na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.
Shantala jest to bardzo popularne imię w Indiach, dlatego też technikę masażu Shantala możemy interpretować jako masaż, który może wykonywać każda kobieta, ponieważ nie wymaga szczególnych umiejętności, jest przekazywaniem miłości do dziecka poprzez dotyk.
Pozytywne efekty masażu można zaobserwować przy jego regularnym wykonywaniu, wpływa on pozytywnie zarówno na dziecko, jaki i na osobę wykonującą masaż.
Dzięki masażowi budujemy poczucie bezpieczeństwa u dziecka, poprawia się samoświadomość własnego ciała, orientacja w jego schemacie, jest to wspaniały lek na uspokojenie dziecka, mniej problemów ze snem – masaż pomaga wprowadzić rytualny plan dnia, dzięki czemu dzieci czują się bezpiecznie, akceptują ustaloną porę na sen, znacząco poprawia też jakość życia dzieci niepełnosprawnych. Pod względem fizycznym masaż pomaga wyregulować rytm wypróżnień, stymuluje bodźce czuciowe, w przypadku nadwrażliwości dotykowej – niweluje ją, obniża poziom kortyzolu. Zmysł dotyku jest podłożem do rozwoju innych zmysłów i odruchów – ssania, przełykania, poznawania otoczenia i reagowania na nie. Dlatego też dla prawidłowego rozwoju i organizacji mózgu niezbędna jest stymulacja dotykiem, także podczas przytulania, kołysania, podnoszenia, bliskości ciała.
Masaż Shantala jest wspaniałym sposobem na miłe spędzanie wolnego czasu z dzieckiem, wytwarza się szczególna więź między osobą masowaną a dzieckiem, rodzic ma świadomość, że ma większe umiejętności opieki nad dzieckiem, dzięki czemu wzrasta pewność siebie, poprawia się samopoczucie, działa relaksująco i uspokajająco zarówno na osobę masującą, jaki i niemowlę.
Na koniec należy wspomnieć kiedy takiego masażu nie możemy wykonywać. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą: infekcje, gorączka, choroba nowotworowa. Przeciwwskazaniami względnymi jest brak badań w poradni preluksacyjnej, epilepsja, astma, schorzenia dermatologiczne – wszystkie te problemy należy skonsultować z lekarzem lub z doświadczonym fizjoterapeutą.
Na koniec opiszę jedną z technik masażu Shantala, którą możemy wykonywać w przypadku bólów brzuszka, zaparć i tzw, kolek.
Siadamy na podłodze, małe dzieci kładziemy na własnych udach, większe kładziemy na materacu lub miękkim kocu. Każdy ruch głaskania powtarzamy 3-5 razy:
– dłoń kładziemy płasko na brzuchu dziecka i wolnym ruchem zataczamy koło zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
– kładziemy przedramię na dolną linię żeber i ściągamy w dół prostym ruchem (dłoń luźna), następnie falowanym na kształt literki z,
– następnie dwoma palcami zaznaczamy linie wzdłuż przebiegu jelita grubego, kolejno oznaczone jak na rysunku poniżej – ten ruch jest powolny ale mocniejszy.

strzalki

Należy przy tym pamiętać o wcześniej wymienionych przeciwwskazaniach.

Autorka  artykułu: Dorota Bajkowska – magister fizjoterapii