Choroby tarczycy a problemy z włosami

Dysfunkcja tarczycy może powodować różnego rodzaju problemy z włosami. Często są one szorstkie, suche, łamliwe, ale zdarza się także, że zaczynają intensywnie wypadać. Dochodzi tu zazwyczaj do tzw łysienia telogenowego, które objawia się intensywnym wypadaniem i znacznym przerzedzeniem włosów. Przy niedoczynności tarczycy zdarza się również utrata rzęs i brwi (charakterystyczne przerzedzenie brwi na zakończeniu łuku brwiowego). Wśród przyczyn wymienia się osłabione krążenie, które powoduje niedostateczne ukrwienie skóry i znajdujących się w niej mieszków włosowych, a także towarzyszący chorobom autoimmunologicznym (w przypadku choroby Hashimoto) stan zapalny, mający również niekorzystny wpływ na mieszki włosowe.

W celu poprawy kondycji włosów należy uzupełniać niedobory witamin, oraz makro i mikroelementów (np żelaza, witamin z grupy B, selenu, miedzi, czy cynku) poprzez uwzględnienie w diecie składników i produktów, które te niedobory uzupełniają. Są to miedzy innymi: mięso, jaja, orzechy, rośliny strączkowe, ryby, wątróbka, nasiona i pestki, produkty pełnoziarniste.

Ważnym czynnikiem w procesie leczenia jest również łagodzenie stresu. Choroby tarczycy często powodują stany depresyjne, nerwowość i problemy emocjonalne, a te z kolei mogą nasilać problem wypadania włosów.

W przypadku problemów z włosami spowodowanych chorobami tarczycy niezwykle ważna jest ich pielęgnacja. Należy je traktować delikatnie, nie upinać w ciasne koki czy kucyki, a do pielęgnacji włączyć kosmetyki wzmacniające mikrokrążenie skóry głowy, oraz odbudowujące strukturę włosa. Najlepsze dla Twoich włosów preparaty dobierze Twój trycholog.