Fotoprotekcja – czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem

Fotoprotekcja jest podstawowym czynnikiem który warunkuje bezpieczną ekspozycję skóry na słońce. Wyróżnia się fotoprotekcję naturalną – związaną bezpośrednio z fototypem naszej skóry i sztuczną – związaną z koniecznością stosowania zewnętrznych mechanizmów ochronnych.

Fotoprotekcja naturalna jest możliwa dzięki wytwarzaniu melaniny, która absorbuje promienie UV

Fotoprotekcja sztuczna to wszelkie możliwe sposoby minimalizujące stopień narażenia na promieniowanie UV. Najważniejsze i najbardziej popularne to:

– odzież ochronna – w tym kapelusze, czapki i okulary z filtrem przeciwsłonecznym

– kosmetyki chroniące przed słońcem, właściwe dla fototypu skóry

Warunkiem efektywności kosmetyków chroniących przed słońcem jest ich prawidłowe stosowanie, czyli dobranie odpowiedniego preparatu dla Twojego fototypu, np osoby ze skórą bardzo bladą (niekiedy z piegami), które często ulegają poparzeniom słonecznym powinny stosować wyłącznie kosmetyki z filtrem 50+ Pamiętaj! Prawidłowe stosowanie kremów z filtrem polega na jego powtarzanej aplikacji (co 2-3 godziny).

Kremy z filtrem UV pełnią bardzo wiele funkcji, a najważniejsze z nich to ochrona przed rumieniem, oparzeniem, fotostarzeniem, czy rozwojem nowotworów skóry. Pamiętaj zatem, że kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym to element obowiązkowy w kosmetyczce każdej dbającej o siebie kobiety i każdego mężczyzny