Gabinet trychologiczny to zazwyczaj pierwsze miejsce do którego zgłaszają się osoby doświadczające łysienia różnego pochodzenia. W postawieniu właściwego rozpoznania podstawą jest obszerny wywiad dotyczący stanu zdrowia, stylu życia, nawyków pielęgnacyjnych i wielu innych aspektów codziennego funkcjonowania. Drugim niezmiernie ważnym elementem jest dobrze wykonana trichoskopia. Tutaj ogromną rolę odgrywa przygotowanie zawodowe i doświadczenie trychologa. To on bowiem interpretuje obraz z kamery trichoskopowej i ocenia z jakiego typu problemem mamy do czynienia. Trzeci niezwykle istotny element to interpretacja wyników badań laboratoryjnych. Trycholodzy bardzo często współpracują w tym zakresie ze specjalistami z zakresu interny, ginekologii, endokrynologii, czy dermatologii, a także psychoterapeutami i dietetykami, bowiem dobrze postawiona diagnoza i leczenie przyczyny problemu to podstawa sukcesu. Terapia obejmuje zazwyczaj preparaty które klient/pacjent stosuje w domu, zabiegi wykonywane w gabinecie trychologicznym, a także odpowiednią dietę i suplementację.
W gabinecie trychologicznym mamy do czynienia z różnymi typami łysienia. Najczęściej spotykane to:
– łysienie androgenowe – dochodzi tu do trwałej utraty włosów w procesie tzw miniaturyzacji, a leczenie polega na hamowaniu tempa tych zmian
– łysienie telogenowe – dochodzi tu do skrócenia fazy wzrostu włosa z powodu stresu, nieodpowiedniej diety, niedoborów, czy przyjmowanych leków. Wypadanie o charakterze telogenowym może być jednym z pierwszych objawów schorzeń, gdzie zostaje zachwiana gospodarka hormonalna, np. chorób tarczycy, nadnerczy, czy zespołu policystycznych jajników (PCOS)
-łysienie anagenowe powodowane jest głównie przez chemioterapeutyki, czy zatrucia metalami ciężkimi, ale jego powodem mogą być również np. długotrwale głodówki. Proces utraty włosów jest gwałtowny i następuje dość szybko, jednak w większości przypadków jest odwracalny po usunięciu czynnika sprawczego
– łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna o podłożu immunologicznym. W jej przebiegu uszkodzone zostają mieszki włosowe przez co włosy wypadają, a na skórze tworzą się charakterystyczne okrągłe placki, lub inne zmiany w zależności od rodzaju łysienia plackowatego. Łysienie to charakteryzuje się nagłym początkiem, a jego przebieg jest trudny do przewidzenia.
– łysienie bliznowaciejące – prowadzi do trwałej utraty włosów. W jego przebiegu uszkodzeniu ulegają mieszki włosowe, a zdrowa tkanka zastąpiona jest tkanką bliznowaciejącą. Ogniska łysienia rozszerzają się powoli, a skóra w ich obrębie staje się błyszcząca i ścieńczała . Terapia polega na zahamowaniu postępu zmian.