Masaż jako lekarstwo na jesienną chandrę.

Przemęczenie, wypalenie zawodowe, apatia – jeśli te stany ostatnio przytrafiają ci się coraz częściej – to znak, że jesteś ofiarą przewlekłego stresu oraz potrzebujesz odpoczynku i wyciszenia. Objawy przewlekłego stresu są bardzo negatywne i oprócz tego że mogą prowadzić do depresji, to mają również inne poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak:
– choroby serca,
– choroba niedokrwienna,
– zawał,
– zaburzenie rytmu serca,
– nadciśnienie tętnicze,
– choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
– nerwice,
– bezsenność,
– obniżenie odporności,
– zaburzenia miesiączkowania,
– zaburzenia erekcji.

9
Regeneracja zarówno ciała jak i ducha jest niezbędna aby móc dobrze funkcjonować. Dlatego też powinniśmy zadbać o siebie i wygospodarować godzinę czasu raz w tygodniu aby zadbać o swoje zdrowie – umówić się na masaż, wyłączyć telefon, położyć na kozetce, wziąć głęboki oddech i poddać się relaksującemu zabiegowi.
Masaż relaksacyjny oddziałuje zarówno na ciało, jak i na psychikę, ma na celu poprawienie krążenia energii oraz uwolnienie napięć spowodowanych m.in. stresem. Dobrze wykonany masaż uwalnia blokady mięśniowe, które zaburzają procesy regeneracyjne zachodzące w czasie odpoczynku i snu, dzięki masażowi poprawiamy zarówno samopoczucie jak i pomagamy łagodzić konsekwencje życia w biegu i stresie, jakimi są bezsenność, depresja, uzależnienia. Na poziomie fizycznym masaż relaksacyjny normalizuje pracę wielu układów organizmu: szkieletowego, mięśniowego, nerwowego, a także limfatycznego, immunologicznego, hormonalnego i naczyniowego. Wprowadza nasz organizm w stan równowagi. Podczas masażu mózg przyśpiesza wydzielanie endorfiny i serotoniny – hormonów odpowiadających z dobre samopoczucie. Regularne masaże uruchamiają proces samoleczenia organizmu, przynoszą relaks, ukojenie i odpoczynek umysłu.
Odmianą masażu relaksacyjnego jest masaż aromaterapeutyczny, do którego wykorzystywane są naturalne olejki o właściwościach odprężających. Dzięki temu lecznicza siła masażu potęgowana jest mocą roślinnych olejków. Do każdego zabiegu rodzaj olejku jest dobierany indywidualnie zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klienta.
– Calming Provence Oil – Lavendula abralis Oil – jest esencją o działaniu relaksującym i przywracającym równowagę emocjonalną. Ułatwia zasypianie, uspokaja.
– Energetic Barbados Oil – Citrus Paradisi Oil – posiada ostry zapach cytrusowy, który odświeża i pobudza. Działa energetyzująco w stanach obniżonego samopoczucia, wyczerpania fizycznego oraz ospałości. Olejek wpływa korzystnie na sprawność umysłową, aktywizuje do wysiłku intelektualnego.
– Sweet Sicilian Oil – Citrus aurantium dulcis peel Oil – skutecznie znosi napięcie nerwowe, działa uspakajająco, łagodząco, ułatwia zasypianie. Olejek wykazuje także działanie przeciwdepresyjne.
– Fresh Bergamo Oil – Citrus bergamo Oil – olejek zmniejszający napięcie nerwowe, relaksujący, a jednocześnie delikatnie pobudzający, znoszący apatię. Wykazuje działanie przeciwdepresyjne.
Innymi elementami, które pomogą radzić sobie z jesiennym przygnębieniem to jak najdłuższe przebywanie na słońcu – minimum 30 minut dziennie, regularna aktywność fizyczna, zwiększenie konsumpcji produktów bogatych w kwasy omega-3, codzienne kontakty z przyjaciółmi i rodziną, zadbanie o właściwą higienę snu.

Autor: Dorota Bajkowska mgr fizjoterapii