Masaż Lomi Lomi

Masaż Lomi Lomi wywodzi się z prastarej tradycji hawajskiej i polinezyjskiej Ka Huna, co oznacza „Tajemnicę”, w której „praca z ciałem” od zamierzchłych czasów odgrywała bardzo istotną rolę.
W języku hawajskim “lomi-lomi” oznacza “naciskanie, ugniatanie, pocieranie, praca nad stroną zewnętrzną i wnętrzem”. Drugie znaczenie to“dotyk łapy zadowolonego kota”. Powtórzenie słowa „lomi”podkreśla siłę i jakość tego masażu.
Obrzęd „lomi lomi” w tradycji hawajskiej przeprowadzali Kahuni- mistrzowie uzdrawiania. Ceremonia trwała wiele godzin, a nawet dni. Była ona połączona ze świętym tańcem hula i wielogłosowymi śpiewami. Rytuał służył duchowemu oczyszczeniu i pomagał człowiekowi w przełomowym momencie życia.

lomi-lomi-massage3
Filozofia Huny, na której opiera się masaż Lomi Lomi kieruje się kilkoma zasadami:

  1. Zasada IKE- Bądź świadomy

  2. Zasada KALA- Bądź wolny

  3. Zasada MAKIJA- Bądź skupiony

  4. Zasada MANAWA- Bądź tu i teraz

  5. Zasada ALOHA- Bądź szczęśliwy

  6. Zasada MANA- Bądź pewny

  7. Zasada PONO- Bądź pozytywny

Lomi Lomi jest masażem całościowym w całym znaczeniu tego słowa. Nie tylko działa rozluźniająco na mięśnie ale usuwa wewnętrzne blokady i napięcia. Bardzo głęboko relaksuje i odpręża. Największą zaletą tego masażu jest działanie harmonizujące oraz przywrócenie i umocnienie wewnętrznej równowagi. Cechą niezwykłą dla stosowanej tu techniki jest masowanie przedramionami i wykonywanie pełnych gracji, tanecznych ruchów, przez co charakteryzuje się wyjątkową harmonią i pięknem. Do zabiegu stosowany jest ciepły olej oraz dźwięk w formie śpiewu, muzyki co dodatkowo wzmacnia odprężający charakter tego masażu.

Autor: Katarzyna Poljańska – masażystka