Pielęgnacja włosów w okresie menopauzy

Włosy są bardzo wrażliwe na spadek poziomu estrogenów (hormonów kobiecych), dlatego w okresie menopauzy w wyniku znacznego spadku estrogenów często dochodzi do ich przerzedzenia. Mieszki włosowe stają się wtedy bardziej podatne na działanie testosteronu, który skraca fazę wzrostu włosa.  Utrata może obejmować szczyt głowy (łysienie typu kobiecego), lub linię brzegową, a w szczególności tzw zakola (łysienie typu męskiego). Transformacja testosteronu do dihydrotestosteronu, który  powoduje miniaturyzację mieszków włosowych ma konsekwencje w postaci ścieńczenia, a tym samym osłabienia włosów i szybszego przechodzenia ich w fazę wypadania. W wyniku tego procesu może dochodzić do znacznego przerzedzenia włosów.

W okresie menopauzy przerzedzenie i ścieńczenie włosów widoczne jest zazwyczaj na całej powierzchni głowy. Wyjątek stanowi tzw. łysienie bliznowaciejące, znane także jako odmiana liszaja przymieszkowego. Ten typ łysienia charakteryzuje się wypadaniem włosów z okolicy czołowej i w jego wyniku dochodzi do powstawania blizn i nieodwracalnej utraty włosów ( to temat na odrębny artykuł).

Pielęgnację włosów w okresie menopauzy można podzielić na trzy obszary:

1- unikanie czynników pogarszających  ich kondycję (kucyki i ciasno plecione upięcia, przedłużanie włosów, farbowanie agresywnymi farbami)

2- zaplanowanie spersonalizowanego programu zabiegowego (pomocne zabiegi to np. infuzja tlenowa, światło LED, laseroterapia)

3- dobór pielęgnacji domowej (odpowiedni do potrzeb skóry głowy szampon i peeling oczyszczający, oraz odżywka regenerująca i nawilżająca łodygę włosa)

Jeśli należysz do grupy kobiet, które cierpią na wypadanie włosów  na podłożu menopauzalnym – zgłoś się do swojego trychologa i ustal indywidualny program naprawczy.

Dorota Sobolewska-Matusiak – specjalista trycholog

#problem z głowy