Plamy barwnikowe – zapobieganie i sposoby ich usuwania

Plamy barwnikowe to defekt kosmetyczny będący skutkiem zwiększonej ilości melaniny i melanocytów w naskórku. Zaburzenia barwnikowe skóry objawiają się w postaci plam o zabarwieniu ciemniejszym w stosunku do skóry otaczającej, czyli przebarwieniach lub o zabarwieniu jaśniejszym – mówimy wtedy o odbarwieniach.

Pierwszą linię obrony przed plamami barwnikowymi stanowią filtry słoneczne. Należy jednak pamiętać że chronią one przed powstaniem zmian, ale ich nie niwelują. Obecnie stosowane metody redukcji zmian barwnikowych obejmują między innymi peelingi chemiczne, terapię intensywnym światłem impulsowym (IPL), a także peelingi mechaniczne. Farmaceutyki skuteczne w przebarwieniach dostępne są w formie kremów, lub żeli rozjaśniających i wybielających, lub zintegrowanych terapii kosmeceutykami zawierającymi kwasy i specjalnie dobrane składniki aktywne zapobiegające syntezie melaniny (np zabieg Neauvia – stanowiący innowacyjny system łączenia biologicznie czynnych substancji w indywidualny, wysoko spersonalizowany produkt dla każdego pacjenta). Skutecznym sposobem redukowania powstałych plam barwnikowych w gabinecie kosmetologicznym jest zastosowanie peelingów chemicznych. To kontrolowane złuszczanie skóry pod wpływem substancji chemicznych. Z przebarwieniami skutecznie walczy kwas glikolowy, pirogronowy i azelainowy.

soczyste owoce

Popularną metodą redukcji przebarwień jest terapia intensywnym światłem impulsowym (IPL). Zabieg ten polega na emitowaniu niespójnych fal świetlnych. Docelowe tkanki zostają ogrzane do temperatury która je niszczy całkowicie lub częściowo bez uszkadzania tkanek sąsiadujących. Efekt ten, nazywany selektywną fototermolizą wykorzystuje różnice w absorpcji światła o określonych barwach przez różne struktury skóry dając znakomite efekty w postaci redukcji przebarwień.

Jeśli problem przebarwień istnieje ale jego nasilenie nie jest zbyt duże można stosować peelingi mechaniczne o większej lub mniejszej ścieralności. W przypadku tego typu niedoskonałości skóry świetnie sprawdza się np zabieg Oxy Geneo, w którym oprócz substancji ścierających wykorzystuje się również preparat rozjaśniający.

Naszym sprzymierzeńcem w walce z przebarwieniami jest również witamina c. Jednak przyjmowana doustnie nie przyniesie znaczących korzyści naszej skórze. Dużo skuteczniej działa jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Kosmetyk nie tylko pomoze rozjaśnić przebarwienia, ale również ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Najlepiej stosować połączenie dwóch preparatów – kremu z filtrami i serum z witaminą c. Warto również korzystać z zabiegów z intensywną dawką witaminy c w gabinetach kosmetycznych. Zapraszamy na bezpłatne konsultacje 🙂