Kolor naszej skóry jest zaprogramowany w kodzie genetycznym, jednak pod wpływem promieniowania UV melanocyty (komórki produkujące w skórze naturalny barwnik – melaninę) zwiększają wytwarzanie barwnika i przyciemniają skórę tworząc opaleniznę.
Melanina chroni komórki skóry właściwej i warstwy rozrodczej naskórka przed kancerogennym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Zwiększona ekspozycja na promieniowanie słoneczne wywołuje reakcję obronną – skóra zaczyna wytwarzać coraz więcej barwnika, który pochłania szkodliwe promieniowanie. Gdy proces narażenia na promieniowanie trwa długo, naskórek „produkuje” dodatkowe komórki barwnikowe, a gdy to nie wystarcza barwnik uwalniany jest również do warstwy głębiej położonej, czyli do skóry właściwej. Tutaj tworzy on jakby naturalny tatuaż, który już nigdy nie zniknie sam.
Należy pamiętać, że proces kancerogenezy powstaje nie tylko pod wpływem promieniowania słonecznego. Równie szkodliwe jest promieniowanie niebieskie HEV, którego źródłem są ekrany telewizorów, smartfonów, czy komputerów. Promieniowanie HEV równie głęboko jak UV penetruje skórę, w wyniku czego powstają wolne rodniki aktywujące melanocyty.
Przebarwienia powstają bardzo często również w wyniku działania hormonów np. podczas ciąży, przyjmowania hormonalnej antykoncepcji, lub w wyniku zaburzeń hormonów tarczycy, czy przysadki. Hormony sprawiają, że melanocyty są nadwrażliwe na promieniowanie.
Proces redukcji przebarwień to złożona i długotrwała terapia, dodatkowo obarczona ryzykiem nawrotów. Współczesna kosmetologia ma jednak sposoby na redukcję przebarwień. Stosuje się w tym celu fototerapię IPL, zabiegi złuszczające naskórek (przyspieszając w ten sposób odnowę komórkową), czy zabiegi wychwytujące wolne rodniki tlenowe aktywujące melanocyty i wiele innych. W terapii przebarwień kluczowe jest stosowanie odpowiedniej fotoprotekcji. Należy przy tym pamiętać, że filtry działają krótko i trzeba je reaplikować kilka razy dziennie.
Przebarwienia występujące na twarzy stanowią duży problem i są jedną z najczęściej nawracających dolegliwości skórnych współczesnych kobiet, warto zatem przeciwdziałać ich pojawieniu się na skórze. Jeśli jednak już się pojawią trzeba jak najszybciej podjąć działania zmierzające do ich usunięcia.