Skóra głowy i jej wpływ na kondycję i wygląd naszych włosów

Bujne, gęste i błyszczące włosy to oznaka zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Każdego rodzaju włosy, nawet te silne i zadbane muszą być jednak prawidłowo pielęgnowane. Opracowując plan pielęgnacji należy pamiętać o tym, że wygląd włosów zależy od kondycji skóry głowy. Jak zatem zadbać o skórę głowy, aby miało to pozytywny wpływ na stan naszych włosów?

Po pierwsze – pamiętaj o prawidłowym oczyszczaniu.

Zalegająca na skórze głowy wydzielina gruczołów łojowych tworzy dla niej lipidowy płaszcz ochronny, a także nadaje włosom ładny blask. Z drugiej jednak strony nadmiar produkowanego sebum psuje wygląd włosów. Pokryte grubą, tłustą warstwą stają się nieatrakcyjne, mają nieświeży wygląd, a fryzura jest nietrwała. Najgorsze jednak jest to, że zbyt obfite natłuszczenie skóry głowy przyciąga kurz, co ma wpływ na rozwój grzybów i bakterii.

Po drugie – stosuj peelingi.

Kiedy martwy naskórek nie jest regularnie złuszczany, a skóra nawilżana i oczyszczana – dochodzi do zachwiania jej równowagi  a to powoduje dalsze, nieprzyjemne konsekwencje, na przykład pojawienie się świądu, czy zablokowanie ujść mieszków włosowych. Zapchane mieszki włosowe nie są w stanie produkować zdrowych włosów, zatem w rezultacie może pojawić się zwiększone wypadanie i przerzedzenie włosów.Zalegająca na skórze głowy wydzielina gruczołów łojowych tworzy dla niej lipidowy płaszcz ochronny, a także nadaje włosom ładny blask. Z drugiej jednak strony nadmiar produkowanego sebum psuje wygląd włosów. Pokryte grubą, tłustą warstwą stają się nieatrakcyjne, mają nieświeży wygląd, a fryzura jest nietrwała. Najgorsze jednak jest to, że zbyt obfite natłuszczenie skóry głowy przyciąga kurz, co ma wpływ na rozwój grzybów i bakterii.

Po trzecie – nawilżaj i odżywiaj.

Przesuszona skóra głowy w poszukiwaniu nawilżenia produkuje łój, a łój … o tym napisałam powyżej 😊 Czy wiesz że istnieją specjalne maski odżywcze i nawilżające przeznaczone do skóry głowy?

Po czwarte – masuj.

Regularne masowanie poprawia mikrokrążenie i dotlenia cebulki włosów, co zapobiega ich wypadaniu i korzystnie wpływa na porost nowych włosów

Podsumowując – w podstawowej pielęgnacji skóry głowy powinny znaleźć się 3 ważne kosmetyki:

Peeling

Szampon – dopasowany do skóry głowy i nakładany wyłącznie na skórę

Maska do skóry głowy

O tym jak dobrać kosmetyki odpowiednie właśnie dla Ciebie dowiesz się z kolejnego artykułu, który już wkrótce będziesz mogła/mógł przeczytać na naszym blogu

Zapraszam

Dorota Sobolewska Matusiak

Specjalista Trycholog