W poprzednim artykule zostały opisane charakterystyczne cechy skóry naczyniowej, oraz powody ich powstawania. Dzisiaj omówimy sposoby pielęgnacji tego rodzaju skóry.
W pielęgnacji skóry naczyniowej i ze skłonnością do trądziku różowatego zaleca się stosowanie składników, mających na celu wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, zredukowanie stanu zapalnego i łagodzenie podrażnień. W przypadku trądziku różowatego z tendencją do powstawania grudek, ważne jest także działanie złuszczające. Do substancji polecanych dla tego typu skóry zalicza się m.in.: witaminy (C, K, PP), ekstrakty roślinne (miłorząb japoński, kasztanowiec, ruszczyk, arnika) oraz kwas azelainowy i siarkę w przypadku skłonności do grudek i krost. Jak w przypadku każdego rodzaju skóry ważna jest też ochrona przed promieniowaniem słonecznym za pomocą fotostabilnych filtrów. Ponieważ skóra naczyniowa jest również skórą wrażliwą, należy zwrócić uwagę, aby kosmetyki były w jak największym stopniu pozbawione substancji o potencjale drażniącym. Środki te powinny przede wszystkim zapewnić dobre nawilżenie skóry i wzmocnienie funkcji bariery naskórkowej, co zapewnia obecność w nich m.in. olejów roślinnych, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe ( olej z wiesiołka, ogórecznika, czarnej porzeczki ). Jednak przy cerze naczyniowej powinny one działać również wzmacniająco na naczynia skóry poprzez poprawę mikrocyrkulacji krwi, zmniejszenie przekrwienia i właściwości przeciwzapalne. Do pielęgnacji cery naczyniowej stosuje się witaminę C która wykazuje działanie antyrodnikowe, stymuluje syntezę kolagenu stanowiącego substancję podporową naczyń krwionośnych, witaminę K, która obkurcza i uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza krwawienie z uszkodzonych naczyń i zapobiega powstawaniu siniaków, a dodatkowo rozjaśnia zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia, oraz witaminę E która poprawia ukrwienie skóry, a dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Kosmetyki do cery naczyniowej powinny zapewniać ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i niekorzystnymi wpływem klimatyzowanych pomieszczeń i oświetlenia jarzeniowego. Szczególnie ważna jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Kosmetyki ochronne powinny zawierać filtry fizyczne ( tlenek cynku, tlenek tytanu ) odbijające promieniowanie słoneczne. Ważna jest również ochrona skóry naczyniowej przed mrozem i wiatrem, zwłaszcza jeśli jest zarazem skórą suchą. O ile dzienna pielęgnacja skóry naczyniowej powinna być skoncentrowana na ochronie przed zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi, o tyle pielęgnacja w nocy – na regeneracji funkcji bariery, wyciszeniu ewentualnych podrażnień i przede wszystkim na wzmacniającym wpływie na układ mikrokrążenia.
W przypadku skóry naczyniowej pielęgnacja domowa jest ważnym elementem profilaktycznym pomagającym zapobiec rozwojowi trądziku różowatego. Domowe zabiegi pielęgnacyjne mają działać łagodząco i kojąco na skórę, w szczególności wzmocnić i uszczelnić ściany naczyń krwionośnych. My polecamy specjalną linię kosmetyków Dr Eris – Capilar Intense – ukierunkowaną na pielęgnację skóry naczyniowej, zawierającą między innymi innowacyjny tetrapeptyd stworzony aby zmniejszyć widoczność zaczerwienień wywołanych reakcjami zapalnymi. I pamiętaj – zielone koryguje czerwone!. Pod podkład używaj zielonej bazy lub korektora.