Trądzik

Trądzik pospolity nie omija prawie nikogo. U jednych objawia się zaledwie kilkoma wypryskami na czole, innych na skutek męczących objawów nakłania do leczenia dermatologicznego. Skóra trądzikowa charakteryzuje się nasilonym wydzielaniem łoju, który w połączeniu z bakteriami Propionibacterium acnes powoduje wyrzut stanów zapalnych.

Pojawia się zazwyczaj przed okresem dojrzewania. Pod wpływem hormonów typu męskiego, czyli androgenów, uaktywniają się gruczoły łojowe. Gdy łoju jest za dużo, drażni ujścia mieszków włosowych, które powoli zarastają. Powstają zaskórniki, potocznie zwane wągrami. Atakowane przez bakterie, skutkują powstawaniem stanów zapalnych.

Aplikace

Jak go leczyć? Nie ma jednej, uniwersalnej recepty, wszystko zależy od nasilenia choroby. Jednakże systematyczność i przestrzeganie kilku podstawowych zasad, pozwala złagodzić objawy trądziku i przyspieszyć gojenie stanów zapalnych. Oto kilka rad:

1. Odstaw kosmetyki na bazie alkoholu – wysuszają naskórek, dając skórze znać, że potrzebna jest produkcja kolejnej dawki łoju. Oprócz tego alkohol stosowany na otwarte stany zapalne może powodować występowanie blizn i przebarwień.

2. Matuj i nawilżaj – balans pomiędzy dwoma kierunkami działań pielęgnacyjnych, pozwoli skórze zachować równowagę w produkcji sebum.

3. Ostrożnie z opalaniem – promieniowanie UV pogarsza stan cery trądzikowej, może się przyczyniać do powstawania przebarwień.

4. Zdrowa dieta, czyli zbilansowane posiłki i odpowiednia zawartość cynku i witamin z grupy B, wspomagają terapię przeciwtrądzikową.

5. Świetne rezultaty w walce z trądzikiem uzyskuje się poprzez systematyczne zabiegi z użyciem kwasów. Profesjonalne zabiegi z kwasem regulują wydzielanie sebum, wygładzają skórę, niwelują występowanie stanów zapalnych, oraz wspomagają terapię blizn i przebarwień potrądzikowych.

6. Chcesz iść na wojnę ze swoim wrogiem? Zastosuj terapię IPL! Impulsywnym źródłem światła uzyskasz działanie podobne do antybiotyków, ale bez objawów niepożądanych czyli podrażnienia wątroby i żołądka. Światło IPL niszczy szybko namnażające się bakterie odpowiedzialne za zmiany zapalne w trądziku. Bardzo spektakularne efekty uzyskuje się w leczeniu tą metodą trądziku ze zmianami ropnymi. Okres leczenia trwa ok 8- 16 tygodni, a zabiegi wykonuje się co 1-2 tygodnie. Pierwsze oznaki poprawy pojawiają się przeważnie po ok dwóch tygodniach.

7. Nie do przecenienia w terapiach anty trądzikowych jest właściwa pielęgnacja domowa. Specjalistyczny krem z kwasem azelainowym wygładza skórę, uspokaja naczynia krwionośne, hamuje stany zapalne i wyrównuje koloryt cery.

Potrzebujesz dodatkowych informacji? – zadzwoń 501 546 547