Witaminy w kosmetyce

Zadaniem współczesnego kosmetyku jest nie tylko pielęgnacja skóry, ale także wzmocnienie jej i opóźnianie procesów starzenia. Dla zachowania zdrowego wyglądu nieodzowne są witaminy, które biorą udział we wszystkich podstawowych procesach organizmu, umożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie. W kosmetyce wszechstronnie stosowane są zarówno witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (E, A, F ) jak i w wodzie (witamina C, B5). Odpowiednio dobrane witaminy w recepturze kosmetyków wpływają na ładny wygląd skóry. W kosmetologii kilka witamin ma znaczenie nadrzędne. Najchętniej stosowane witaminy to E i C – silne przeciwutleniacze, które jeśli są użyte razem, wzmacniają swoje działanie. Witamina E chroni struktury lipidowe, np. błony komórkowe czy ścianki naczyń krwionośnych, zaś witamina C działa w rejonach o dużej zawartości wody. Witamina C ponadto zwiększa skuteczność działania witaminy E, ponieważ bierze udział w jej odtwarzaniu z formy nieaktywnej, w formę aktywną. O tym które witaminy są najbardziej potrzebne Twojej skórze zdecyduje specjalista po dokonaniu oceny stanu Twojej skóry.

witaminy

Aby przybliżyć Ci jednak działanie witamin kilka słów o tych najczęściej stosowanych w kosmetykach:

Witamina A – jest nazywana witaminą wzrostu skóry. Bez niej nie zachodzą w organizmie procesy regeneracji. Widocznym objawem jej niedoboru jest rogowacenie przymieszkowe charakteryzujące się szorstkością skóry i pojawianiem się drobnych, czerwonych grudek. Witaminę A wykorzystuje się do pielęgnacji skóry z nieprawidłowym złuszczaniem, ponieważ zmniejsza ona hiperkeratozę (pogrubienie wierzchniej warstwy naskórka), a jednocześnie odnawia żywy i dobrze nawilżony naskórek. Kosmetyki z witaminą A są także polecane dla skóry młodej z zaskórnikami i trądzikiem, ponieważ zmniejsza ona łojotok, rozjaśnia przebarwienia i odświeża koloryt cery. Jest również jednym z najczęściej stosowanych składników w produktach dla skóry dojrzałej, gdyż działa przeciwzmarszczkowo, oraz przyspiesza syntezę kolagenu i wpływa na tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co jest niezwykle ważne dla starzejącej się, źle ukrwionej skóry.

Witaminy z grupy B – wpływają na wiele procesów zachodzących w skórze, a zwłaszcza we włosach i paznokciach. Dermatolodzy zalecają je najczęściej w chorobach łojotokowych skóry, trądziku oraz problemach ze wzrostem i wypadaniem włosów. Witamina B9 (kwas foliowy) jest wykorzystywana w produktach dla skóry dojrzałej, ponieważ hamuje procesy degradacji komórek, wywołane np. działaniem promieniowania UV, oraz stymuluje procesy podziałów komórek skóry. Ułatwia wzrost komórek i przedłuża ich życie, opóźniając proces starzenia się skóry.

Witamina C – wykazuje silne właściwości antyutleniające, dlatego często wykorzystuje się ją w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Preparaty z witaminą C poprawiają również koloryt cery, rozjaśniają przebarwienia i korzystnie wpływają na stan kruchych i skłonnych do pękania naczyń krwionośnych.

Witamina E zwana również witaminą młodości jest jedną z najważniejszych witamin stosowanych w kosmetologii. Chroni ona skórę przed uszkodzeniami, uelastycznia ją, neutralizuje wolne rodniki, uszczelnia naczynia włosowate, zapobiega powstawaniu podrażnień i stanów zapalnych, wzmacnia barierę naskórka i odnawia lipidy międzykomórkowe, nazywane cementem skóry.

Witaminy F, H i P – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe mają zasadnicze znaczenie dla prawidłowej struktury cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka i właściwego nawilżenia skóry. Witamina F odbudowuje płaszcz tłuszczowy naskórka i jego fizjologiczne właściwości ochronne. Odgrywa ważną rolę w prawidłowym tworzeniu warstw naskórka i kolagenu w tkance łącznej oraz procesach regeneracji skóry. Łagodzi jej podrażnienia i pomaga zachować elastyczność. Niedobór witaminy F objawia się wypryskami i trądzikiem.

Witaminy są wykorzystywane w wielu zabiegach leczniczych kosmetologii estetycznej. Tą drogą można podawać zarówno witaminy rozpuszczalne w wodzie (np. C i z grupy B), jak i rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K).