Wpływ stresu na cykl wzrostu włosa

Stres jest jednym z ważnych czynników zakłócających cykl wzrostu włosa. Wpływa on na zaburzenia krążenia obwodowego prowadząc tym samym do niedokrwienia mieszków włosowych, a dodatkowo  indukuje procesy zapalne w mieszkach włosowych co skraca fazę wzrostu włosów prowadząc do ich wypadania. Mamy tu do czynienia z tak zwanym łysieniem telogenowym. Polega ono na skróceniu fazy wzrostu włosów. Zdrowy człowiek ma około 85 % włosów w fazie anagenu (wzrostu). Mechanizm łysienia telogenowego polega na tym że zostają zachwiane proporcje – na głowie pojawia się więcej niż zwykle włosów w fazie spoczynku (telogenu) i zaczynają one gwałtownie wypadać. Niestety często się zdarza że nadmierne wypadanie włosów potęguje stres co prowadzi do powstania efektu błędnego koła stresowego.

Podczas pierwszej wizyty u trychologa przeprowadzany jest dokładny wywiad w celu ustalenia co jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Jeśli jest nią właśnie stres, który doprowadził już do widocznych zmian w postaci np. stanów zapalnych (widoczne w badaniu trichoskopem) trycholog ustala procedurę postępowania zmierzającą do zredukowania problemu. W wielu przypadkach rozpoczyna ją oczyszczanie skóry głowy. W następnej kolejności wprowadzamy optymalne dla danej osoby rozwiązania – zabiegi przeciw wypadaniu włosów, oraz odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji domowej. Zdarza się że działania trychologa muszą zostać wsparte pomocą innych specjalistów – lekarzy, psychologów, czy dietetyków.

Pamiętaj! – spowodowaną przez stres utratę włosów w wielu przypadkach można zahamować. Ważne jest aby szybko zareagować i zgłosić się po pomoc do gabinetu w odpowiednim czasie.