Wypadanie włosów to najczęstszy powód wizyt w gabinetach trychologicznych. Problem ten dotyczy ok 70% mężczyzn i 40% kobiet.
Jest wiele rodzajów i przyczyn łysienia. Wśród najczęściej występujących wymienia się predyspozycje genetyczne, problemy hormonalne, złe odżywianie, niedobory minerałów lub problemy z wchłanianiem, czy długotrwały stres. Na szczęście z wypadaniem włosów można skutecznie walczyć, o ile nie zgłosimy się do specjalisty zbyt późno, kiedy zmiany są już nieodwracalne (np. zniszczenie mieszków włosowych). Najtrudniejsze do zatrzymania są łysienia uwarunkowane genetycznie, pozostałe można skutecznie zahamować. W zależności od rodzaju łysienie może przybierać różne formy, a zmiany postępują w sposób nagły (np. łysienie plackowate) lub powolny.
Pierwszym etapem w terapii trychologicznej jest postawienie prawidłowej diagnozy. Następny krok to ustalenie sposobu postępowania. Terapia odbywa się zazwyczaj etapami. Obowiązuje tu zasada – najpierw skóra – potem włosy. Dlaczego? Aby włosy mogły zdrowo rosnąć skóra głowy musi być zdrowa i zadbana – bez śladów patologicznej mikroflory, a ujścia mieszków włosowych czyste. W pierwszej kolejności zazwyczaj wykonywane są zabiegi oczyszczające, a następnie dopiero stymulujące porost włosów.
Jeśli Twoje włosy straciły objętość lub zaczęły intensywnie wypadać – nie zwlekaj – zgłoś się na wizytę do specjalisty