Co to jest „mascne” i jak sobie z tym radzić?

W ostatnim czasie w gabinetach kosmetycznych pojawiają się osoby ze zwiększonym uwrażliwieniem skóry, oraz  zaostrzeniem trądziku. Warto zadać sobie pytanie czy takie objawy może spowodować długotrwałe noszenie maseczki, a jeśli tak – jak można temu zapobiec?

Wydaje się że główną przyczyną zmian na skórze może być ciepło jakie powstaje pod maseczką. Na skutek oddychania pod maską tworzy się niekorzystny dla skóry mikroklimat. Wzrasta temperatura i wilgotność, a dostęp tlenu jest ograniczony, co sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych, oraz stymuluje gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum, a w konsekwencji prowadzi do nasilenia stanów zapalnych.

Efektem opisanych wyżej zmian jest tzw „mascne”, czyli odmiana znanego wcześniej trądziku mechanicznego powstającego na skutek bodźca mechanicznego w postaci np. tarcia czy nadmiaru temperatury któremu poddawana jest tkanka.  Zaburzenia naturalnego mikrobiomu skóry przyczyniają się do widocznego pogorszenia jej stanu w postaci nasilenia objawów trądziku i powstawania grudek, krostek oraz zaskórników na skutek noszenia maski. Co predestynuje nas do takich zmian?

– istniejący już trądzik
– wielogodzinne noszenie tej samej maseczki
– brak odpowiedniej higieny w stosowaniu masek wielorazowych
– stosowanie maseczek jednorazowych wielokrotnie
– wysoka wrażliwość skóry

Wiedząc o tym, że główną przyczyną rozwoju „mascne” jest ciepło i wilgoć możemy starać się świadomie ograniczać czas ekspozycji skóry na wzrost temperatury i wilgoci, poprzez:


– regularną wymianę maseczki na nową jednorazową
– dbanie o higienę masek wielorazowych (codzienne pranie  w temp. 60 stopni C)
– unikanie ciężkich i tłustych kosmetyków, które dodatkowo obciążają cerę

W niwelowaniu problemów skórnych pomóc może odpowiednia pielęgnacja domowa, a także specjalistyczna pomoc zabiegowa w gabinecie kosmetycznym. Jedną z kluczowych metod walki ze zmianami trądzikowymi są zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych. Pamiętać jednak należy teraz szczególnie, że procesy regeneracyjne po zastosowaniu zabiegów z użyciem kwasów trwają około 7-10 dni. Dobry specjalista poinformuje Cię jak w tym czasie zadbać o higienę podrażnionej zabiegiem skóry.