Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, charakteryzującą się nawracającym rumieniem i obecnością teleangiektazji (trwale rozszerzone, powierzchowne naczynia krwionośne przeświecające przez naskórek), a w kolejnych fazach – zmian zapalnych w postaci grudek, krost oraz zmian przerostowych. Pierwszym objawem jest napadowy rumień, który z czasem ulega utrwaleniu. Pojawiające się zmiany mają charakter przewlekły. Obejmują one przede wszystkim skórę twarzy, szyi i dekoltu. Nasilenie zmian występuje między 40, a 50 rokiem życia i dotyczy najczęściej osób z jasną karnacją skóry. Zmiany zlokalizowane są głównie na policzkach i nosie ale mogą być też obecne na czole i brodzie. Charakterystyczny rumień oraz widoczne rozszerzone naczynia krwionośne to podstawowe elementy diagnostyki trądziku. Z czasem pojawiają się również grudki i krostki. Rozdrażniona i tkliwa skóra, wymaga specjalnej pielęgnacji, która zadziała kojąco.
Wyróżniamy następujące stadia choroby:
– postać rumieniową – skórą twarzy czerwieni się, występują widoczne teleangiektazje, świąd, uczucie pieczenia i ciepła na skórze twarzy i dekoltu
– postać grudkowo- krostkową – ogniska zapalne utrzymują się trwale, zwiększa się zaczerwienienie, charakterystyczny rumień twarzy o kształcie motyla, intensywne rozszerzone ściany naczyń krwionośnych układające się w charakterystyczne pajączki, pojawiają się grudki oraz krostki, często dochodzi też do przerostu gruczołów łojowych
– postać przerosła – powstają duże zapalne guzy, nasilony łojotok, widoczna guzowatość i silna nadreaktywność skóry
Trądzik różowaty wymaga wieloletniego leczenia uwzględniającego produkty stosowane miejscowo, oraz właściwej pielęgnacji domowej, jak również unikania czynników drażniących i odpowiednio skomponowanego planu zabiegowego.
W terapii trądziku świetne efekty możemy uzyskać stosując terapię IPL w celu zmniejszenia zaczerwienienia i ilości teleangiektazji. Inne działania uzależnione są od postaci i stopnia zaawansowania choroby i obejmują zabiegi zalecane dla skóry naczyniowej i wrażliwej. Kosmetolog w swoich działaniach skupia się przede wszystkim na:
– wzmocnieniu naczyń
– działaniu przeciwzapalnym
– wzmocnieniu bariery naskórkowej
W celu redukcji grudek i krost można wdrożyć zabiegi przeciwtrądzikowe np. peelingi chemiczne. Uszczelniająco i pogrubiająco na ściany naczyń krwionośnych rewitalizując w ten sposób skórę zadziała witamina C. Pacjentom, którzy nie chcą, lub nie mogą stosować inwazyjnych metod polecamy wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wspierające cerę naczyniową, a więc takie, które w swym składzie będą zawierały np. rutynę, witaminę K, alantoinę, miłorząb japoński, ekstrakt z czerwonego wina, ekstrakt z kwiatów arniki, lecytynę, D-panthenol czy kwas hialuronowy.
Zważywszy na fakt, że jest to choroba przewlekła trudno osiągnąć całkowite wyleczenie, jednak regularna terapia pozwala zmniejszyć lub całkowicie usunąć pojawiające się objawy oraz zapobiegać powstawaniu nowych.