Czynniki wpływające na wygląd naszych paznokci

Paznokcie to prześwitująca, wypukła płytka ochronna zbudowana z warstwy rogowej naskórka, której głównym składnikiem jest keratyna – białko zawierające duże ilości siarki, wapnia, fosforu i arsenu.

Paznokcie oprócz funkcji ochronnej dla opuszek palców stanowią wizytówkę estetyczną. Same w sobie nie mają one koloru, są przezroczyste, a bladoróżową barwę zawdzięczają mieszczącej się pod blaszką paznokcia siatce naczyń krwionośnych.

Schorzenia paznokci często bagatelizowane przez pacjentów, a nawet lekarzy stanowią istotną część obrazów klinicznych wielu chorób skóry i schorzeń ogólnoustrojowych dlatego zmiany chorobowe na paznokciach nie powinny być traktowane jedynie jako problem kosmetyczny.

Pedicure

Jakie zmiany na paznokciach powinny nas zaniepokoić?

  • Zmiana zabarwienia – zdrowa płytka jest zaróżowiona, gładka i lśniąca. Smugi, lub plamy na paznokciach mogą być objawem chorób ogólnoustrojowych, zakażeń (np grzybiczych, lub pałeczką ropy błękitnej), lub wynikiem przyjmowania niektórych leków ( np chemioterapeutyków, żelaza). Bywa jednak że zmiany zabarwienia paznokci mają prozaiczną przyczynę taką jak stosowanie ciemnych lakierów bez podkładu, przeterminowane produkty do stylizacji, lub błędy w ich stosowaniu

  • oddzielanie się płytki paznokciowej – zmiany w połączeniu paznokcia z podstawą są spowodowane głównie urazami i zakażeniami, ale również spotyka się je w chorobach skóry i ogólnoustrojowych, a także z powodów bardziej prozaicznych jak np nadmierna wilgotność (maceracja paznokci), kontakt z substancjami chemicznymi, a czasami także niewłaściwie używanymi kosmetykami (np. Odżywkami)

Duży wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, w tym również na kondycję skóry, włosów i paznokci ma odpowiednio zbilansowana dieta. Spośród wielu składników odżywczych, witamin i pierwiastków najważniejszą rolę odgrywają: witamina c, witaminy z grupy B oraz żelazo, magnez, cynk, wapń, miedź i jod. Niedobory tych składników mogą w różny sposób wpływać na degradację płytki paznokciowej, a nawet choroby całego organizmu.