Łysienie, czy nadmierne wypadanie włosów? Co te stany różni?

Każdy człowiek chce mieć zdrowe i piękne włosy. Szczególnie dotyczy to kobiet, ponieważ od wieków włosy są uznawane za atrybut kobiecości. Kiedy zatem włosy zaczynają wypadać, nasza samoocena spada, lub staje się zagrożona. Wypadanie włosów jest procesem zupełnie naturalnym, dopóki nie jest nadmiernie nasilone.

Uważa się że nadmierne wypadanie jest wtedy kiedy tracimy ponad 100 włosów na dobę, ale ich odrost nie jest zaburzony. Łysieniem nazywamy zaś stan, w którym został zaburzony stosunek włosów wypadających do odrastających. Zatem o łysieniu mówimy wtedy, gdy więcej włosów nam wypada, niż odrasta.  

Dlaczego włosy wypadają? Przyczyn może być wiele – stres, tempo życia, wykluczenia w diecie, lub zaburzenia wchłaniania, ale także nieprawidłowa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne, czy zażywanie niektórych leków. Aby powstrzymać wypadanie należy ustalić jego przyczynę. Specjalista w tym celu przeprowadza szczegółowy wywiad i wykonuje badanie trichoskopowe. W wielu przypadkach konieczne jest również wykonanie badań, aby wykluczyć ewentualne niedobory, czy choroby. Jeśli przyczyną łysienia jest choroba autoimmunologiczna, konieczna będzie współpraca lekarzy z różnych gałęzi medycyny. W wielu przypadkach oprócz farmakoterapii stosuje się różnego rodzaju zabiegi, oraz ustala właściwą pielęgnację włosów specjalistycznymi preparatami. Proces leczenia bywa skomplikowany i długotrwały, ale warto go wdrożyć, aby zapobiec trwałej utracie włosów.

Autor: Dorota Sobolewska-Matusiak