Wiele kobiet po urodzeniu dziecka obserwuje u siebie wzmożone wypadanie włosów. Dlaczego tak się dzieje?
W czasie ciąży w organizmie kobiety wzrasta poziom estrogenów, które korzystnie wpływają na cebulki włosowe i przyspieszają porost włosów. Większość kobiet może pochwalić się w tym czasie gęstymi, zdrowymi włosami. Po porodzie poziom estrogenów spada, czasami nawet dość gwałtownie, na skutek czego włosy zaczynają wypadać. Dodatkowo, w organizmie kobiety wzrasta w tym czasie poziom prolaktyny – hormonu, który jest odpowiedzialny za produkcję mleka w gruczołach sutkowych. Niestety prolaktyna również niekorzystnie wpływa na stan owłosionej skóry głowy – jej nadmiar może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, co może być kolejną przyczyną nadmiernej utraty włosów.
Pierwsze oznaki łysienia poporodowego, bo tak właśnie nazywamy nadmierne wypadanie włosów po porodzie, możemy zaobserwować około 3 miesięcy po urodzeniu dziecka. Problem dotyczy niestety bardzo wielu młodych mam. Włosy które w czasie ciąży były w większości w wydłużonej fazie wzrostu (anagenu) – przechodzą w dużej ilości w fazę spoczynku (telogenu) i wypadają. Specjaliści nazywają ten proces łysieniem telogenowym
Jakie działania można podjąć, aby łagodniej przejść przez ten okres?
- Zbilansowana dieta – nasze włosy potrzebują białka, oraz mikro i makro elementów i witamin. Istotne dla włosów są: miedź, cynk, żelazo, witaminy z grupy B, oraz C, D, E i A Co zatem jeść aby mieć piękne włosy? Mięso, ryby, jajka, owoce morza, płatki owsiane, orzechy, pestki i nasiona, gruboziarniste kasze i oczywiście warzywa i owoce.
- Właściwa pielęgnacja – systematyczne, dokładne mycie (dwukrotne) i odżywianie włosów, systematyczne czesanie (nawet gdy włosy wypadają), masaże skóry głowy. Jeśli to możliwe – warto wykonywać zabiegi na skórę głowy w gabinecie trychologicznym. Profesjonalne gabinety dysponują ofertą zabiegów bezpiecznych dla karmiących mam
Dobra wiadomość jest taka że w ciągu kilku miesięcy włosy powinny powrócić do stanu sprzed ciąży, jeśli jednak wypadanie włosów po porodzie trwa dłużej niż 4 miesiące warto wykonać badania krwi i zgłosić się do trychologa, aby wykluczyć ewentualne dodatkowe przyczyny takiego stanu rzeczy.
Specjalista trycholog
Dorota Sobolewska-Matusiak