Łysienie telogenowe – przyczyny i objawy

Telogen to faza spoczynku, ostatnie stadium życia włosa. W trakcie tego etapu włosy stają się coraz słabsze i sukcesywnie wypadają. W fazie wzrostu znajduje się zazwyczaj około 80% włosów, a w spoczynku około 15 % . Jeśli te proporcje zostaną zaburzone i więcej włosów przechodzi w stan spoczynku –  oznacza to zaburzenie cyklu wzrostu włosów i mamy do czynienia z łysieniem telogenowym.  

Łysienie telogenowe może być wywołane przez czynniki wewnątrzpochodne, lub zewnątrzpochodne.  Jedne i drugie powodują jednoczasowe wejście dużej ilości włosów w fazę telogenu, co nieuchronnie prowadzi do ich wypadania. Proces ten rozpoczyna się zazwyczaj około 3 miesięcy po wystąpieniu czynnika sprawczego, którym może być na przykład:

– wysoka gorączka

– zabieg chirurgiczny wykonywany pod narkozą

– stres

– choroby tarczycy

– zaprzestanie przyjmowania leków zawierających estrogeny

– diety

– niedobory żywieniowe

– wahania hormonalne

-przyjmowanie niektórych leków

Łysienie telogenowe charakteryzuje się nagłym, rozlanym wypadaniem włosów. Pacjenci zgłaszający się po poradę do specjalisty często mówią o utracie objętości włosów, oraz przerzedzeniu fryzury. Charakterystyczną cechą tego typu łysienia jest fakt, iż wypadające włosy widać niemal wszędzie – zatykają odpływy, zostają na szczotce, jest ich coraz więcej na podłodze, czy na pościeli. Przez to, że wypadają one zazwyczaj równomiernie na całej powierzchni – nie pojawiają się łyse obszary, lecz raczej przerzedzenia i prześwity. Nadmierna utrata włosów powinna skłonić nas do wizyty u dermatologa, lub trychologa, który wykona badanie trichoskopowe, zdiagnozuje przyczynę problemu i ustali odpowiednią do problemu – terapię.

Specjalista trycholog

Dorota Sobolewska- Matusiak