Peeling chemiczny – zabieg kosmetyczny z użyciem kwasu

twarz yasumiPeeling chemiczny to jeden z rodzajów zabiegów kosmetycznych z użyciem kwasów, których celem jest złuszczenie martwego naskórka i wygładzenie skóry. Peeling od angielskiego słowa „peel” znaczy „złuszczać”, „zedrzeć”, „obrać”. Peeling polega na usunięciu defektów kosmetycznych i zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka, a czasem i skóry właściwej. Stosując peelingi medyczne, można usuwać poszczególne warstwy naskórka, regulując głębokość złuszczania skóry.

Regularne złuszczanie naskórka to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji. Jest on ważny szczególnie jesienią, kiedy w wyniku letniej ekspozycji na słońce skóra jest zrogowaciała i pozbawiona blasku.
Korzystanie z zabiegów złuszczania kwasami rozjaśnia skórę, skutecznie prowadzi do rozwiązania problemu z zaskórnikami i zmianami trądzikowymi oraz przebarwieniami. Co więcej, kwasy nawilżają, a także odmładzają cerę, a w przypadku jej naczyniowego typu, wzmacniają ją.
Zdecydowana większość kwasów stosowanych w kosmetyce i kosmetologii pobudza do pracy i działania komórki odpowiednie za produkcję kolagenu i elastyny. Co za tym idzie, złuszczanie nie tylko wygładza powierzchnię, na której jest przeprowadzane, pozbawiając ją niepotrzebnych, zrogowaciałych komórek naskórkowych, ale także sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i napięta. Bardzo istotny jest fakt, że cały proces przebiega bezboleśnie i w większości przypadków niewidocznie.
Osoba poddana zabiegowi złuszczania kwasami odczuwa podczas jego przeprowadzania delikatne mrowienie, niekiedy pieczenie na obszarze, na którym działa kwas uwarunkowane jest to indywidualnie – każdy może inaczej odczuwać działanie kwasu. Duże znaczenie ma tutaj też typ zastosowanego kwasu, im mocniejszy tym bardziej wyraźnie mogą być odczucia na skórze.

Bezpośrednio po zabiegu cera z reguły jest zaczerwieniona, jednak efekt ten jest tymczasowy i znika po kilkunastu minutach lub po kilku godzinach. Tak jak w przypadku wyżej opisanych odczuć, zależy to od typu kwasu, jego stężenia oraz pH, jak i od indywidualnych predyspozycji cery.
W tym artykule omówimy dwa rodzaje kwasów:
KWAS MIGDAŁOWY
Dermatologiczny peeling chemiczny złuszczający powierzchowne warstwy naskórka. Poprawia stan cery poszarzałej, o nierównej pigmentacji, z objawami fotostarzenia, a także tłustej i skłonnej do powstawania zmian trądzikowych. Doskonale sprawdza się również jako kuracja złuszczająca dla cery wrażliwej i naczyniowej.
Kwas  migdałowy należy do kwasów owocowych (AHA) i otrzymywany jest z hydrolizy gorzkich migdałów. Posiada cząsteczki o wysokiej masie, dzięki czemu wykazuje się specyficznym działaniem terapeutycznym. Złuszcza powierzchowne warstwy naskórka łagodnie i bezpiecznie, dzięki czemu poprawia strukturę i koloryt skóry. Aktywuje odnowę komórek i stymuluje produkcję kolagenu. Działa silnie antybakteryjnie, reguluje pracę gruczołów łojowych, łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza gojenie zmian trądzikowych. Widoczne efekty poprawy kondycji skóry są możliwe do osiągnięcia w krótkim czasie, bez dłuższej regeneracji.
Peeling może być stosowany przez cały rok, również w okresie letnim, bez ryzyka wystąpienia przebarwień. Posiada silne właściwości bio-ochronne o szerokim spektrum, zapobiegając fotostarzeniu się skóry.
Wskazania: przebarwienia, zaburzenia barwnikowe, starzenie i fotostarzenie skóry, trądzik pospolity i krostkowy, skóra łojotokowa, rewitalizacja skóry.

Efekty: skóra odmłodzona, ujędrniona, elastyczna, wygładzona, opalenizna równomierna i świetlista.

KWAS AZELAINOWY

Złuszczający peeling dermatologiczny o niezwykle szerokim spektrum działania. Poprawia stan skóry łojotokowej, atopowej, z trądzikiem pospolitym i różowatym, przebarwieniami posłonecznymi i pozapalnymi, a także stan cery naczyniowej z tendencją do powstawania rumienia. Zawiera kwas azelainowy, który działa przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie, hamując rozwój bakterii Propionibacterium acnes odgrywających istotną rolę w patogenezie trądziku. Redukuje krosty, grudki i wycisza skórę. Działa przeciwzaskórnikowo, zmniejszając wydzielanie sebum i regulując proces rogowacenia naskórka. Hamuje tyrozynazę, dzięki czemu wyrównuje koloryt skóry i redukuje przebarwienia.

Wskazania: do cery z trądzikiem pospolitym, trądzikiem różowatym, cer naczyniowych i skłonnych do rumienia, cer atopowych, łuszczycowych oraz z tendencją do zapalenia mieszków włosowych

Efekty: ograniczenie ilości bakterii na skórze, zmniejszenie ilości zaskórników, ograniczenie wydzielania sebum, zredukowanie przebarwień. Zabieg z kwasem azelainowym znacznie poprawia stan skóry trądzikiem pospolitym i różowatym, których leczenie i pielęgnacja jest niezwykle trudna i czasochłonna.