Retinol – czysta forma witaminy młodości

Witamina A jest jedną z kluczowych witamin niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jak i wyglądu naszej skóry, włosów czy paznokci. Stąd też tak częste występowanie tej witaminy w kosmetykach. Posiada właściwości uelastyczniające i wygładzające skórę, wybielające przebarwienia, regenerujące uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV. Przede wszystkim wpływa pozytywnie na włókna kolagenowe i elastynowe, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia się skóry. Dlatego została okrzyknięta witaminą młodości. Czy retinol to, to samo co witamina A? Jak działa na naszą skórę? W jakich preparatach możemy go odnaleźć?

face

Retinol przede wszystkim stymuluje wzrost i funkcjonowanie komórek skóry (kolagenu i elastyny) jednocześnie przyspieszając proces usuwania z niej nieprawidłowych (uszkodzonych) komórek. W ten sposób poprawia gęstość i jędrność skóry, a co za tym idzie powoduje spłycenie zmarszczek. Nie możemy również pominąć jego zasług w walce z wolnymi rodnikami. Już od wielu lat jest uznanym antyoksydantem. Dzięki tym właściwościom jest często stosowany w kosmetykach przeznaczonych dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia jak i już z głębokimi zmarszczkami. Oprócz działania przeciwstarzeniowego, retinol osiąga bardzo dobre wyniki w walce z trądzikiem różnego pochodzenia. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając produkcję sebum, zwęża rozszerzone pory, niweluje niedoskonałości oraz błyszczenie się skóry, odżywia i poprawia jej nawilżenie. Kolejnym przykładem dobroczynnego działania retinolu jest likwidacja przebarwień skórnych różnego pochodzenia (posłoneczne, hormonalne, po trądziku). Retinol działa hamująco na komórki melanocytowe, w wyniku czego ogranicza on produkcję melaniny (barwnika skóry) powodującej przebarwienia. Wyrównuje koloryt poprzez wybielenie już istniejących zmian.

Retinol znajdziemy przede wszystkim w kosmetykach do cery dojrzałej, pozbawionej blasku, zmęczonej, z widocznymi oznakami starzenia i zmarszczkami, oraz w preparatach do skóry zniszczonej intensywnym opalaniem, z przebarwieniami czy z problemem trądziku.

Stosując kosmetyki z retinolem, musimy również pamiętać o bardzo ważnej sprawie jaką jest ochrona skóry przed słońcem. Zatem podczas zabiegów kosmetycznych z użyciem retinolu należy stosować krem z filtrem UV. W przypadku pielęgnacji domowej kremy z retinolem stosujemy na noc.

Na rynku dostępnych jest wiele zabiegów z aktywnym retinolem. My polecamy Ekstra Lifting – zabieg z 3- aktywnym retinolem przeznaczony dla cery dojrzałej, ze skłonnością do zmarszczek, a także dla osób, które chcą osiągnąć widoczny efekt spłycenia zmarszczek, wygładzenia i podniesienia owalu twarzy już po jednym zabiegu.

Autor artykułu:

Sylwia Bartoszewska

Magister Kosmetologii