Rodzaje łysień i ich przyczyny

Człowiek traci codziennie ok 50-100 włosów. Jest to zjawisko zupełnie normalne i nie powinno budzić niepokoju. Jeśli jednak zaczynamy tracić duże ilości włosów, może to oznaczać że mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem, bądź łysieniem. Jakie mogą być tego przyczyny i czy możemy temu przeciwdziałać?

Genetyka – jest podłożem przede wszystkim łysienia androgenowego – występującego głównie u mężczyzn, ponieważ jego przyczyną jest nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny, takie jak testosteron (u kobiet z tego typu łysieniem mamy do czynienia najczęściej na skutek braku równowagi hormonalnej – androgenowo – estrogenowej, występującej np. przy PCOS).

Przy tym „podstępnym”  typie łysienia nie zaobserwujesz nadmiernie wypadających włosów – ich utrata odbywa się poprzez miniaturyzację mieszków i zorientujesz się dopiero wtedy gdy stwierdzisz, że włosy są przerzedzone.  Łysienie androgenowe u mężczyzn  najczęściej rozpoczyna się od kątów czołowych, tworząc tzw. zakola, następnie linia włosów zaczyna się przesuwać ku szczytowi głowy. Kobiecy typ łysienia androgenetycznego, charakteryzuje się rozlaną utratą włosów w okolicy centralnej owłosionej skóry głowy (rozszerzający się przedziałek).

Niestety im wcześniej rozpoczyna się proces łysienia, tym szybciej może postępować i być bardziej zaawansowany. Łysienia androgenowego nie da się wyleczyć, ale istnieją sposoby na zatrzymanie jego rozwoju.

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna o nieznanym podłożu. Układ odpornościowy rozpoznaje własne komórki jako obce i atakuje i niszczy mieszki włosowe, co powoduje wypadanie włosów. Cechami charakterystycznymi jest w tym przypadku występowanie okrągłych lub owalnych ognisk wyłysienia na skórze głowy. Możliwa jest także utrata włosów na wszystkich owłosionych obszarach (brwi, rzęsy, okolice pach czy narządów płciowych). Ten typ łysienia pojawia się najczęściej u osób młodych (przed 30 rokiem życia). W takim samym stopniu dotyka kobiet, jak i mężczyzn. Choroba ma charakter przewlekły, zapalny i autoimmunologiczny.

Łysienie telogenowe charakteryzuje się uogólnionym, rozproszonym i zwiększonym wypadaniem włosów na całej głowie. Jest to związane z zaburzeniem cyklu życia włosa i może mieć wiele przyczyn, takich jak: stres, niedobory składników odżywczych w diecie, lub problemy z wchłanianiem,  wahania hormonalne, choroby z wysoką gorączką, zabiegi pod narkozą i wiele innych.

Wyróżniamy tez inne typy łysienia jak na przykład łysienie polekowe, czy  bliznowaciejące – o tych przeczytasz w kolejnych artykułach.

Niektóre przypadki nadmiernej utraty włosów, jak choćby łysienie plackowate czy telogenowe, są odwracalne. W zależności od przyczyny warto wprowadzić odpowiednia terapię, oraz celowaną pielęgnację trychologiczną. Jeśli zatem zauważasz u siebie niepokojące objawy udaj się na wizytę do dermatologa, lub trychologa, aby ustalić przyczynę i sposób postępowania.

Dorota Sobolewska- Matusiak