Kondycja włosów odzwierciedla stan naszego zdrowia, a często nawet jest sygnałem że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Dzieje się tak głównie dlatego że z biologicznego punktu widzenia włosy nie są niezbędne do przeżycia, dlatego to na nich odbijają się w pierwszej kolejności wszelkie niedobory minerałów i witamin. W razie deficytu składników mineralnych organizm dostarcza je w pierwszej kolejności ważnym narządom takim jak serce, czy płuca. Włosy są na końcu tej kolejki. Nieodpowiednia dieta lub zaburzenia wchłaniania są jedną z głównych przyczyn złego stanu skóry i włosów. Ogólne niedożywienia powoduje wzmożone wypadanie i suchość włosów. Przestają one prawidłowo rosnąć, robią się kruche i łamliwe. Jeśli taki stan trwa przewlekle włosy mogą się znacznie przerzedzić.
Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadającymi włosami to często także objaw choroby albo chwilowego osłabienia organizmu. Jeśli zatem zauważasz niepokojące sygnały związane z osłabieniem lub nadmiernym wypadaniem włosów warto zasięgnąć opinii specjalisty co może być powodem takiego stanu rzeczy. Jakie choroby mogą być manifestowane nadmiernym wypadaniem włosów czy problemami ze skórą głowy? Są to na przykład: zaburzenia gospodarki hormonalnej, elektrolitowej, osłabienie funkcji nerek, śledziony, wątroby, choroby trzustki, cukrzyca, niedokrwistość, choroby autoimmunologiczne itd.
W przypadkach opisanych powyżej należy przede wszystkim leczyć przyczynę. Można jednocześnie rozpocząć terapię trychologiczną polegającą na zastosowaniu zabiegów oczyszczających i nawilżających skórę głowy, jak również wprowadzić procedury stymulujące porost włosów. Szczegółowy program zabiegowy zaproponuje Ci Twój trycholog.