Cera Dojrzała

Symptomy starzenia się skóry, wyróżniające cerę dojrzałą związane są z dwoma procesami: starzeniem się słonecznym i wewnątrzpochodnym. Wygląd cery dojrzałej jest zawsze wypadkową tych dwóch zjawisk.
Zmiany pojawiają się zarówno na powierzchni skóry jak i w warstwach leżących głębiej. Główne zmiany powstają w skórze właściwej, gdzie dochodzi do degradacji włókien kolagenowych i sprężystych. Zanikowi ulegają także mięśnie (w tym także mimiczne) i tkanka tłuszczowa.
W wyniku tych zmian obserwuje się powstawanie zmarszczek i utratę elastyczności skóry. Poza tym cerę dojrzałą eksponowaną na działanie słońca charakteryzują cechy związane z procesem fotostarzenia, tj. zmiana kolorytu (zażółcenie,występowanie przebarwień posłonecznych), poszerzenie porów skóry, pojawienie się zaskórników, pojawienie się zmian naczyniowych, a nawet zmian przednowotworowych i nowotworowych.
Cera dojrzała może być jednocześnie cerą sucha, normalną lub mieszaną. Różnicowanie to ma znaczenie przy doborze pielęgnacji zarówno gabinetowej jak i domowej,ponieważ kosmetyki do skóry dojrzałej mogą również uwzględniać potrzeby rożnych typów cery. Zwykle różnice te dotyczą różnej zawartości tłuszczów w kremach, dodatkowych składników np. o działaniu ściągającym pory, zapobiegające powstawaniu zmian naczyniowych itp.
Natomiast składniki tzw. aktywne przeznaczone do cery dojrzałej, mające likwidować oznaki starzenia nie różnią się w zależności od typów cer.
W przeciwdziałaniu i odwracaniu zmian związanych ze starzeniem skóry największe znaczenie ma profilaktyka, czyli ochrona przed promieniowaniem UV i działaniem wolnych rodników, oraz wczesne rozpoczęcie stosowania kosmetyków przeciwzmarszczkowych tj. nawet około 30 roku życia co związane jest z późniejszym zmniejszeniem zdolności reakcji skóry na pobudzające bodźce.
Utrwalone zmarszczki nie znikają pod wpływem kremów nawilżających, a nawet tych o działaniu przeciwzmarszczkowym ponieważ te działają przede wszystkim profilaktycznie zapobiegając utrwalaniu zmarszczek mimicznych.

BTL Exilite 2013
BTL Exilite 2013

Najbardziej pożądane składniki kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej:

 • Filtry UV
 • Antyoksydanty: Koenzym Q10, związki pochodzenia roślinnego pozyskiwane z zielonej herbaty, miłorzębu, skrzypu, dziurawca , soi
 • Składniki o działaniu antyoksydacyjnym i regenerującym : witaminy A,C.E, B3
 • Peptydy:
  -stymulujące syntezę białek;
  -hamujące uwalnianie neurotransmiterów-wpływają na rozluźnienie mięśni mimicznych (peptyd Argirelina);
  -redukujące obrzęki pod oczami (peptyd Eyeseryl)
 • Składniki o działaniu nawilżającym naturalnie występujące w skórze lub ich substytuty – skwalen, ceramidy, NNKT, kwas hialuronowy.

Zabiegi gabinetowe polecane dla osób z widocznymi oznakami starzenia:

 • Termolifting- zabiegi z zastosowaniem, ultradźwięków, fal radiowych (RF) lub podczerwieni (IR). Wyraźnie poprawiają jędrność, elastyczność skóry, likwidują zmarszczki, poprawiają owal twarzy. Technologię tą wykorzystują takie aparaty jak: Protege, RF Tripollar, magic Lift.
 • Zabiegi z użyciem AHA i BHA – kwasów o działaniu złuszczającym i wybielającym. Złuszczają wierzchnie warstwy naskórka i pobudzają odnowę komórek naskórka, wygładzają powierzchnię skóry i drobne powierzchniowe zmarszczki. Wybielają niektóre przebarwienia, wyrównują koloryt skóry.
 • Zabiegi dotleniające, dostarczające substancji aktywnych o działaniu przeciwzmarszczkowym. Do takich zabiegów należy OxyGeneo, który redukuje linie i zmarszczki, zmniejsza pory, rewitalizuje szarą cerę
  i zapewnia jej zdrowy wygląd.
 • Zabiegi pielęgnacyjne z użyciem substancji aktywnych skierowanych na profilaktykę powstawania problemow skórnych takich jak przebarwienia, pękanie naczyń.

Przygotowała – Izabela Łukanowska – kosmetolog

Gabinet Kosmetyki Eststycznej i SPA „DeSoderm”