Uporczywy świąd skóry głowy

Do gabinetów trychologicznych często zgłaszają się osoby z problemem uporczywego świądu skóry głowy. W większości przypadków powodem są keratozy i stany zapalne skóry takie jak: łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, łupież tłusty, bądź suchy. Są to schorzenia przebiegające z nadmiernym rogowaceniem naskórka na skutek przerostu mikroflory. Często powodem takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa pielęgnacja, w tym niedokładne, lub zbyt rzadkie mycie skóry głowy, czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

Na skórze owłosionej żyje ponad milion drobnoustrojów na każdym centymetrze kwadratowym. Dodatkowo jest to miejsce wyposażone w dużą ilość gruczołów łojowych i charakteryzujące się szybkim tempem produkcji sebum. Bardzo często zdarza się, że zalegająca na skórze warstwa krystalizacji staje się idealną pożywką dla mikroorganizmów. Dochodzi wtedy do zaczopowania mieszków włosowych, co w konsekwencji może powodować nadmierne wypadania włosów i uporczywe swędzenie skóry głowy.

Nasz organizm, aby działał sprawnie musi znajdować się w równowadze. Jeśli dojdzie do rozrostu grupy bakterii, grzybów, czy wirusów oznacza to zazwyczaj problem. Jeśli zatem zmagasz się ze swędzeniem skóry głowy – koniecznie zgłoś się do trychologa